euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

MEXICKÉ TANCE

 

Mexiko - veľký kus zeme na juhozápade Severnej Ameriky. Zem, ktorá je bohatá na prírodné krásy, dejiny, a hlavne na ľudí s jedinečnou kultúrou, hudbou a samozrejme tancom...

    S mexickými tancami to vôbec nie je jednoduché. Podobne ako v Slovenskej aj Českej republike má i Mexiko veľké množstvo regiónov, ktoré sa od seba odlišujú hudbou, tancom a oblečením. Niektoré regióny sú známe i laikom a iné iba zasväteným. Mexické tance nie sú iba veľké sombréra a široké sukne. V mnohých oblastiach sa tancuje doslova v prostých krojoch z bielej látky a sandáloch. Inde zase využívajú farbu tak, až sa nám kostým zdá prehnane nevkusný. Nesmieme zabúdať, že do Mexickej kultúry patrí tiež obdobie pred príchodom Španielov. Sú to staré indiánske tance plné mystiky a starých náboženstiev.

    Rovnako ako s kostýmami je to i s hudbou. V každej oblasti nájdeme inú hudbu. Asi všetci si vieme predstaviť Mexičanov hrajúcich na trúbku, husle a basovú gitaru ( samozrejme drevenú a dutú ). Ale nie všetci si vieme vybaviť tradičný nástroj xylofón alebo harfu.

    V mexickej hudbe je často krát ťažká rytmika. Tento problém nieje napr. pri polkách, ale u tzv. Jarabe môže byť rytmus pre nás stredoeurópanov naozajstným orieškom. Veľká časť mexickej hudby je stavaná na triolovom rytme. To znamená, že krok, ktorý možno počítať na tri doby tančíme na jednu.

    A do tretice ešte niečo viac o tanci. V mexických tancoch je rozhodujúci kontakt medzi tanečnicou a tanečníkom. Mexičania, či už tančia hocičo, sa vždy na partnerku usmievajú a dávajú najavo svoj obdiv a záujem. Dalo by sa povedať, že navzájom jeden druhého dráždia, ale samozrejme všetko s mierou. Toto koketovanie spojené s radosťou z pohybu na Vás prenesú isté napätie, ktoré kontrastuje s veselením sa tanečných párov.

    Tancuje sa vo všetkých možných formáciách. Vo veľkých kruhoch, štvorylkách, radoch, ale hlavne v pároch. Väčšina tancov, ktoré môžeme vidieť u nás, sú už tanečné choreografie, čo nás trocha zavádza.

    Mexické tance sú jednoduché, ale i zložité. U niektorých môžete len tak prešľapovať, a je to ono, a u iných musíte dokázať myslieť na veľa vecí naraz. Na mexických tancoch je charakteristická práca nôh. Tak ako páni, tak i dámy tancujú presne dané kroky. Vydupávajú ich určitou časťou chodidla do podlahy. K tomu dámy pracujú so sukňou, ktorá je väčšinou "dvojokruhová" ( je to obrovské množstvo látky, ktoré má taktiež svoju váhu ) po presne daných krivkách. Páni často tancujú s klobúkom. K tomu všetkému ešte pripočítame náklony celého tela a vnímanie priestoru okolo seba.

Zdroj: Gabriel Galeštok


Ohodnoťte:
11%

Hodnotené 81 krát.

Komentáre ku článku:


nový Pridaj nový komentár

kunka

2010-06-21 12:06:02

Milujem mexickú hudbu a kultúru! keď som bola v Mexiku bola som tam na tradičný mexický tanečný večer, bolo to neuveriteľne super :)

trenko

2010-07-07 10:48:13

lúbim mexický interpreta Cristiana Castra! robí super romantickú hudbu! Mexiko je úžasné miesto!

breaker84

2010-07-19 12:39:10

S mexickými tancami to vôbec nie je jednoduché. Podobne ako v Slovenskej aj Českej republike má i Mexiko veľké množstvo regiónov, ktoré sa od seba odlišujú hudbou, tancom a oblečením.
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS