euforion portal

Newsletter
banner
banner
Akcie
 

Akrobatický rock and roll

 

Rock and roll vznikol začiatkom 50-tych rokov v Amerike, odkiaľ sa postupne rozšíril do všetkých častí sveta ale v rôznych imitáciách. Jedno však ostáva nezmenené.

Aj napriek viacerým zmenám sa za kráľa rock and rollu až dodnes považuje Elvis Presley. Práve jemu môžeme vďačiť za vznik nového druhu tanca. Rock and roll sa stal charakteristickým znakom a najobľúbenejším tancom vtedajšej generácie, ktorá sa vzdorovala dospelým a násiliu.Začiatkom 60-tych rokov začal rock and roll postupne na popularite strácať, pretože do popredia si razia cestu britská "pop music" a "hippy" kultúra. Avšak aj toto rock and roll prežil a začali z neho postupne vznikať nové druhy tancov - začiatkom 60-tych rokov to bol twist. Neskôr bolo skákavé pogo vystriedané jamajským reggae, pri ktorom sa na rozdiel od rock and rollu pohybuje len trupom a nohy ostávajú bez menšieho pohybu. Začiatkom 80-tych rokov sa začína objavovať úplne nový druh tanca, ktorý už s rock and rollom nemá nič spoločné - štýl robotics a break dance.
Práve preto väčšina ľudí si pod pojmom akrobatický rock and roll predstavuje klasický rock and roll. Ich predstavy sú ovplyvnené ich dávnym kontaktom s rock and rollom. Niektorí sa s ním naposledy stretli pred 10 rokmi, niektorí s ním boli v kontakte len prostredníctvom hudby a niektorí ho občas videli v starších amerických filmoch s typickým oblečením 50-tych rokov.
Súčasný akrobatický rock and roll v dnešnej podobe má len veľmi málo spoločné s klasickým rock and rollom, ktorý sa tancoval pred 20-timi či 30-timi rokmi. V súčasnosti sa rock and roll rozdelil na klasický tanečný a na akrobatický súťažný rock and roll - náročný šport s pevne stanovenými pravidlami.
História tohto športu je v porovnaní s inými športami veľmi krátka. V roku 1978 sa uskutočnili prvé majstrovstvá sveta amatérov a profesionálov v akrobatickom rock and rolle. Vtedajšia špička sa sústreďovala v Taliansku, Švajčiarsku, Nemecku a vo Francúzsku. Marco Betarini - Rosy de Vita (ITA), Diego Childoni - Marzia Chiodoni (ITA), Kiko Cabalero - Christiane Darbellay (SUI), Hardy Hermann - Claudia Metz (GER) sú tanečné páry, ktoré udávali smer v rokoch 1978 až 1986.
Do roku 1991 sa rozdeľovali súťaže profesionálov a amatérov. Od roku 1991 sa amatéri s profesionálmi spojili a majú spoločné sútaže. Vrcholnou organizáciou, ktorá zastrešuje akrobatický rock and roll je World Rock and Roll Confederation (ďalej WRRC). Má sídlo v Nemecku a prezidentom je p. Wolfgang Steuer z Mníchova.

======================================================================

LINKY

Slovensko


www.charlie.sk BA

www.sfar.sk

www.cassovia.sk/victimrock/ Košice

Zahraničie


www.rokenrol.cz


Ohodnoťte:
29%

Hodnotené 64 krát.

Žiadne komentáre ku článku.

nový Pridaj nový komentár
Združenie euforionAdminwebdesign by CREAS